Martwy sezon (Aneta Jadowska)

Martwy sezon (Aneta Jadowska)

Książka Anety Jadowskiej pod tytułem “Martwy sezon” opowiada o rozterkach życiowych kobiet. Autorka nie przedstawia nam głównego bohatera, a stawia na różnorodność. Druga część losów bohaterów przedstawia nam problemy finansowe Magdy Garstki. Wraz z babcią prowadzi pensjonat, który w ostatnim czasie nie cieszy się popularnością. Pojawia się też jej ciotka Tamara, która przyjeżdża do Ustki i spotyka starą miłość. Mała Ustka staje się miejscem wielu ciekawych akcji. Dodatkowo Jadowska postanawia poruszyć wiele trudnych spraw, które spowodują płacz u czytelników, ale nie brakuje też scen śmiesznych i ciekawych. Jak w pierwszym tomie mogliśmy poznać szczegóły przemocy domowej, tak w drugiej również została ona przedstawiona. Przemoc jaka została opisana jest różnorodna. Pierwsza część opowiadała o śmierci i o trupach. Druga to obyczajówka z mniejszą ilością kryminału, ale problemach, które spotkać mogą każdego w swoim własnym domu. Pensjonat, przedstawiony w utworze, jest przystanią dla kobiet, które uciekły od oprawców. Historia jest spokojna i jednolita. Widać, że autorka dokładnie przemyślała cały układ tekstu, choć nie można się skarżyć o małą ilość akcji. Pierwsze strony mogą nie zachęcać, ale po paru rozdziałach pojawia się widmo trupa, który rozbudza akcję. Jest to historia o zwykłych ludziach, ich problemach, próbach radzenia sobie z nimi.

Aneta Jadowska

Polska pisarka fantasy, która ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swoim dorobku ma wiele książek np. “Egzorcyzmy Dory Wilk” lub ” Na wojnie nie ma niewinnych”. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Otrzymała również dwie nagrody:

  • Złotą Karetę Nowości w kategorii kultura (2012)
  • Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia (2014)

Oceny

Utwór cieszy się wieloma pozytywny opiniami, które na pewno zachęcają do przeczytania. Jest też kilka negatywnych opinii. Utwór jako kryminał odchodzi od innych utworów Jadowskiej. Jest ona znana przede wszystkim z gatunku fantasy. Jej czytelnicy z goryczą przyjęli utwór. Piszą, że trudno było zdecydować Anecie czy ma być śmiesznie, czy poważnie. Uważają, że duża ilość cukierkowych dialogów i oczywistych wydarzeń niszczy urok utworu. Chociaż nie wszystkim podoba się sposób pisania autorki, to jednak pozytywne oceny przeważają. Pisze ona przecież o bardzo trudnym temacie. Opowieść dostaje średnio 7,1 gwiazdki. 

Gdzie możemy kupić książkę?


Losy Magdy Garstki są śledzone przez wielu ludzi. Jak można się domyślić książkę możemy kupić w wielu księgarniach. Stacjonarnie to przede wszystkim empik, a internetowo Allegro lub TaniaKsiążka.

Book obraz autorstwa nensuria - www.freepik.com